Leczenie

Metody leczenia zespołu jelita drażliwego.Zespół jelita drażliwego to przewlekłe zaburzenie, którego trudno trwale wyleczyć. Choroba ma jednak łagodny charakter, nie prowadzi do wyniszczenia organizmu, trwałych uszkodzeń jelita czy poważnych powikłań, takich jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Objawy towarzyszące zaburzeniu nie zwiększają ryzyka zachorowania na raka jelita grubego.

Ponieważ patofizjologia choroby jest niejasna, terapia ogranicza się do leczenia objawowego, które nie prowadzi do wyleczenia lecz załagodzenia lub ustąpienia towarzyszących dolegliwości. U niektórych chorych objawy ustępują nawet na kilka lat.

Terapia, której efektem jest złagodzenie a nawet czasowe wyeliminowanie objawów polega na przyjmowaniu leków, stosowaniu odpowiedniej diety lub psychoterapii i zastosowaniu różnych technikach relaksacyjnych, przykładowo jogi.

Leczenie poznawczo-behawioralne zalecane jest pacjentom, cierpiącym na nerwice, zaburzenia lękowe, fobie czy depresję. Pacjenci szczególnie narażeni na obciążający stres, powinni zmienić tryb życia.

Działanie układu trawiennego można usprawnić poprzez wprowadzenie aktywności fizycznej. Regularnie wykonywane ćwiczenia poprawiają perystaltykę jelit, przez co organizm trawi i wydala prawidłowo, dodatkowo ruch pozwala zwalczać stres.

 

Przeczytaj o metodach leczenia, które opisane są na tej stronie. Wyróżniamy leczenie farmakologiczne – objawowe oraz leczenie psychologiczne – w formie psychoterapii. Możesz też przeczytać o zalecanej diecie jaka powinna być stosowana w różnych rodzajach zespołu jelita wrażliwego – aby wspomóc leczenie.